Так, зміни вносяться наказом. Але окрема його форма законодавством не передбачена. Варто зазначити, що не передбачена також і конкретна форма графіку відпусток, тож він складається у довільній формі.

Щоб внести зміни у графік відпусток, потрібна заява самого працівника про надання йому відпустки. Далі цю заяву має розглянути керівник або уповноважений ним орган.
Після цього заяву опрацьовує відділ кадрів. Ще потрібно інформацію про надану відпустку внести до особової картки працівника.
Далі справа бухгалтерії – обчислити відпускні.
Додам, що працівник має повідомити про бажаний період відпустки заздалегідь мінімум за два тижні.

Але у яких випадках потрібно вносити зміни у графік відпусток?

Стаття 10 ЗУ «Про відпустки» передбачає, що відпустки формуються за графіком. Він затверджується або:
власником/керівником уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником)
іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.

Водночас, право на відпустку у працівника настає лише після шестимісячного терміну роботи. Виключенням є лише категорії людей, передбачені у статті 10 ЗУ «Про відпустки». Зокрема, у будь-який час за власним бажанням відпустку можуть надати:

1) особам віком до вісімнадцяти років;
2) особам з інвалідністю;
3) жінкам перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї;
4) жінкам, які мають двох і більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю;
5) одинокій матері (батьку), які виховують дитину без батька (матері); опікунам, піклувальникам або іншим самотнім особам, які фактично виховують одного або більше дітей віком до 15 років за відсутності батьків;
6) дружинам (чоловікам) військовослужбовців;
7) ветеранам праці та особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною;
8) ветеранам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, а також особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
9) батькам – вихователям дитячих будинків сімейного типу;
10) в інших випадках, передбачених законодавством, колективним або трудовим договором.

Якщо особа не належить до вищезазначених категорій людей і влаштувалася на роботу у другій половині року, то немає підстав вносити зміни у графік відпусток.
І додам, що графік відпусток і доводиться до відома всіх працівників. Конкретний період надання щорічних відпусток відповідно графіку узгоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом.

Відповідь: Качан Наталія

Матеріал підготовлений за фінансової підтримки Посольства Королівства Нідерланди, в рамках програми МАТРА. Зміст цієї публікації є виключно відповідальністю Фундації DEJURE і в жодному разі не відображає позицію Королівства Нідерланди.

This publication has been made within the frameworks of the Matra Programme (Embassy of the Kingdom of the Netherlands)